Mit jelent a manuálterápia?
A manuálterápia egy olyan kézzel végzett, speciális terápiás eljárást jelent, mely enyhíti a testünk mozgató- és támasztórendszerének fájdalmait. Elsősorban manuálterapeuták, gyógytornászok, esetenként gyógymasszőrők alkalmazzák. A kezelés ősi gyógymódokon alapul, de felhasználja a modern orvoslás eszközeit is. Egyes manuálterápiás kezelésekkel akár évek óta fennálló panaszokat is megszüntethetünk.
Célja a mozgásszervi problémák, fájdalmak kezelése, enyhítése, megszüntetése, valamint a mozgásszervi funkciók javítása. A manuálterápia kezelés segít az izomegyensúly helyreállításában, a beszűkült és fájdalmas mozgástartomány kezelésében is, valamint nem utolsó sorban a közérzet javításában is.
Milyen problémákra alkalmazható?
- nyak-, hát- vagy derékfájdalom
- gerincferdülés, tartásproblémák, porckorongsérv
- ízületi panaszok
- csípő-, térd- vagy bokafájdalom
- sportsérülések
- mozgástér beszűkülése
- váll-, könyök- vagy kézpanaszok (pl. teniszkönyök, alagútszindróma)
- végtagokba sugárzó fájdalom, végtagzsibbadás
Melyek a manuálterápiás kezelések fajtái?
A kezelőorvosok – mielőtt bármilyen manuálterápiás kezelést írnának elő – megvizsgálják a teljes test vér- és idegrendszerét, valamint a csontok és az izmok állapotát, melyből megállapítják, hogy a kezelés alkalmazásának nincsenek-e komoly kockázatai, illetve a vizsgálatok eredményétől függően elrendeli az egyéni kezelési módot.
A manuálterápiás kezelések módszerei a következők lehetnek:
- lágyrész mobilizáció
- ízületi mobilizáció
- izomenergia technikák
- feszítés-lazítás, izomreflex javítása
- gyors, kis kiterjedésű mozgások
- hosszútávú hátfájás csökkentése
Mi a manuálterápia kezelés menete?
Az első alkalommal a kezelőorvos mindig pontos és részletes állapotfelmérést végez a páciensen, hogy megtalálja a leghatékonyabb kezelési módszert. Az orvos speciális, funkcionális vizsgálatokkal teszteli a páciens fájdalmas mozgásait, s ennek alapján felállítja a diagnózist, melynek segítségével elkészíti a kezelési tervet. A kezelés végeztével több lehetőség is előfordulhat. Ha a probléma visszatérő jellegű, rendszeres kezelés lehet szükséges. Amennyiben a kezelést követően elmúlt a fájdalom, a kezelés sikeres, ha nem, akkor másik kezelési módszert is megpróbálhat a kezelőorvos. Ha a kezelés egy akut fájdalmat kezelt, nincs szükség további manuálterápiára.
Melyek a manuálterápiás kezelések előnyei?
A manuálterápia legfontosabb előnye, hogy egy teljesen természetes kezelési mód, nem igényel gyógyszeres kezelést, így természetesen nincsenek mellékhatások. A kezelés általában egyáltalán nem jár fájdalommal. További előnye, hogy a kezelések azonnal kifejtik hatásukat, ezáltal már a helyszínen biztosak lehetünk benne, hogy a kezelőorvos a megfelelő terápiás kezelést választotta-e. A legtöbb esetben nincs szükség sok vagy nagyon gyakori kezelésekre a teljes gyógyuláshoz.
Sokféle tünettel és panasszal érdemes felkeresni manuálterapeutát, azonban fontos, hogy a panaszok izom- vagy ízületi eredetűek legyenek, különben a manuálterápia nem tud segíteni a panaszokon. A leggyakoribb panaszok a hátfájás, vállfájás és a nyakfájás, melyek főleg az irodai ülőmunka, a mozgásszegény életmód miatt jelentkeznek.
Manuálterápiát csak főiskolát végzett gyógytornász vagy orvos végezhet!