Senki sem születik nyomdásznak és nem is kell mindenkinek tisztában lennie azzal, hogy egy nyomda milyen formátumban várja el az állományokat. Azt azonban nem árt tudni, hogy az aktuális nyomtatási technológia (ofszet, digitális, flexo) nagymértékben meghatározza az adott PDF állománnyal szemben támasztott követelményeket.
Tehát, ha nem ismerjük teljes mértékben az adott nyomda által használt technológia előnyeit és korlátait, akkor mindenképpen kérjük ki a nyomda szakembereinek véleményét és segítségét, még mielőtt véglegesítjük akár a megrendelés paramétereit (például direkt színek száma), akár a leadandó PDF bizonyos paramétereit (legvékonyabb vonalak vastagsága, fekete színű szövegek színösszetétele). Akkor tudjuk elérni az adott nyomtatási technológiával a lehető legjobb nyomatminőséget, ha a technológia korlátai és a PDF állomány tartalma tökéletes összhangban van. A nyomda szakemberei ezt az összhangot ellenőrzik, elsősorban automatikus szoftveres ellenőrzésekkel, valamint természetesen ezek személyes kiértékelésével.
Lehetnek hibák a nyomdakész PDF állományban?
Természetesen lehetnek. Általában a nyomdai előkészítők kapásból tudják sorolni a leggyakoribb állományhibákat(alacsony felbontás, font beágyazás, stb.), illetve a nyomdatermékek vizuális sokfélesége miatt számtalan olyan hiba is előfordulhat, ami csak bizonyos esetekben számít problémának. Technológiai tudás hiányában ezek a jelzett hibák sokszor nehezen érthetőek, vagy misztikusan hathatnak. Viszont ezeket a nyomdák mindig a későbbi jobb nyomatminőség érdekében jelzik, tehát nagyon fontos szerepük lehet a végleges késztermék minősége szempontjából!
Tudhatom előre, hogy mivel lehet probléma?
Ha nem jártas a nyomdai előkészítésben, illetve nincs tisztában az adott nyomtatási technológia korlátaival, úgy célszerű mindenképpen felvenni a kapcsolatot a nyomda szakembereivel, és akár a végleges anyag elkészülte előtt mintaoldalakat küldeni. Ezzel nagyon sok esetben időt és bizonytalanságot lehet megspórolni mindkét fél számára. Továbbá célszerű lehet érdeklődni a nyomda által javasolt PDF írási beállításokkal kapcsolatban is, mivel ezek függhetnek az adott nyomda feldolgozó szoftvereitől és folyamataitól is.
Ellenőrizhetem saját magam is az állományaimat előre?
Igen! Sőt célszerű is, hiszen a szoftverrel végzett automatikus Preflight ellenőrzés több szoftverrel megvalósítható (legcélszerűbben az Adobe Acrobat Professional segítségével). Szinte minden nyomda végez valamilyen automatikus Preflight ellenőrzést. A Preflight ellenőrzést ugyanakkor mi magunk is elvégezhetjük a nyomdai állomány leadása előtt, egyszerűen kiszűrve például az esetlegesen, véletlenül PDF-ben maradt alacsony felbontású képeket.
A nyomda akkor elégedett, ha nem csak a megrendelő elégedett, de a nyomdász is a lehető legtökéletesebb nyomatot állította elő a rendelkezésre álló technológia és állomány felhasználásával. A magára valamit is adó nyomda ezért mindent megtesz, hogy a megrendelővel együtt gondolkozva segítse a tökéletes PDF-el kihozni a lehetséges maximumot a késztermékből.
Amennyiben a leírtakkal kapcsolatban bármilyen kérdése lenne, kérjük keressen minket bizalommal, a linkre kattintva